e
sv

Obs Nasıl Kullanılır – Kurulum ve Canlı Yayın Ayarları

OBS KULLANIMI
avatar

sait27

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Obs Nasıl Kullanılır: Oyunlarınızı YouTube veya Twitch’te yayınlamak için en iyi araçlardan biri Open Broadcast Studio’dur. Kendinizi dünya çapındaki hayranlara aktarmaya başlamak istiyorsanız, OBS harika bir giriş yoludur.

OBS kullanmayı öğrenme, ancak, başlı başına bir yolculuk. Hayatınızı ve oyun becerilerinizi dünyaya açmaya başlamadan önce yayın uygulamasına aşina olmak isteyeceksiniz. Ama merak etme, seni koruyoruz. İşte OBS ve bazı yararlı OBS püf noktaları ile nasıl başlayacağınız.

 OBS Nasıl Kurulur

Akışa başlamadan önce OBS yazılımını kurmanız gerekir. Bu, tercihlerinize göre indirme, yükleme ve biçimlendirme anlamına gelir. Neyse ki, yazılım tamamen ücretsizdir ve son birkaç yıldaki kullanımdaki patlama sayesinde bugün her zamankinden daha kullanıcı dostudur.

Adım 1: Obs’yi resmi siteden indirin. Başka herhangi bir uygulamada olduğu gibi yükleyin. Eğer sen duygu cömert hissediyorum gibi olacak olması kullanarak OSB çok dikkate bağış için açık kaynak geliştiriciler.

Adım 2: OBS kısayoluna sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır’ı seçin.

Adım 3: Obs’yi seçtiğiniz akış platformuna bağlamadan önce akışınızın parametrelerini seçmek isteyeceksiniz. Ne yani, üzerine tıklayın Ayarlar düğmesi alt sağ köşede, ve erişim Video sekmesinde sol taraftaki menü.

Adım 4: Görüntüleri yakalayacağınız ve yayınlayacağınız çözünürlüğün yanı sıra yayınlamak istediğiniz kare hızını seçin. Emin değilseniz, YouTubeTwitch ve Facebook’un size yardımcı olacak kılavuzları vardır. Ayrıca, internetinizin yükleme hızının bunu halledebildiğinden emin olmanız gerekir. Emin değilseniz, internet hız testi kullanarak yükleme hızınızı öğrenin.

ÖNERİLEN YAZILAR  Minecraft Rehberi Yeni Başlayanlar İçin - A'dan Z'ye :)

Adım 5: Sol taraftaki menüyü kullanarak Video sekmesine erişin ve istediğiniz video bit hızını seçin.

Bunlardan herhangi birinden emin değilseniz, OBS yapılandırma sihirbazı işlemi biraz daha akıcı hale getirebilir. Araçlar sekmesinin altındaki ana OBS penceresinden erişebilirsiniz. Alternatif olarak, başlamak için her şeyi olduğu gibi bırakın ve ardından yazılımı kullanma ve genel olarak akış hakkında daha fazla bilgi edinmek için ayarlamalar yapın.

Eğer ateşinizi laggy sonunda ise, bitrate, çözünürlük, ya da FPS düşük isteyeceksiniz. Video çekimleriniz düşükse ve yedek bant genişliğiniz varsa, akışınızın kalitesini artırmak için bit hızını ve çözünürlüğü yükseltmeyi göze alabilirsiniz.

Obs’yi akış hizmetinize bağlama

Bir sonraki adım, obs’yi seçtiğiniz akış platformuna bağlamaktır. Bu kılavuzda, bazı alternatifler için süreç benzer olsa da YouTube, Twitch ve Facebook’a bakacağız.

Adım 1: Obs’yi yönetici olarak başlatın.

Adım 2: Sağ alt köşedeki Ayarlar düğmesine tıklayın.

Adım 3: Sol taraftaki menüden Akış’ı seçin.

Adım 4: Akış türünüzün “Akış Hizmetleri ” olarak ayarlandığından emin olun. Ardından açılan gelecek için Hizmet için Seç yayın platformu olmanı akışı görüntüleri.

Bu noktadan sonra, benzersiz Akış Anahtarınızı girmeniz gerekir. Bunu nasıl elde edeceğiniz, seçtiğiniz platforma bağlıdır. Bulmak için aşağıdaki ilgili bölümü kullanın.

Not: Akış anahtarınız, doğrudan ilgili kanallarınıza veya servislerinize akış yapmanızı sağlayan şeydir. Bunu gizli tuttuğunuzdan emin olun, çünkü birisi sizin adınıza akış yapmak için kullanabilir!

Youtube

Adım 1: Kanalınız için Creator Studio sayfasına gidin ve gerekirse giriş yapın. Henüz bir YouTube kanalınız yoksa, nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Adım 2: Diğer Özellikleri ve ardından Canlı Akışı seçmek için sol taraftaki menüyü kullanın.

Aşama 3: Canlı akış sayfasında, Kodlayıcı Kurulumu başlıklı bir bölüm görene kadar aşağı kaydırın. Göster düğmesini tıklayın ve akış anahtarınızı kopyalayın.

Adım 4: Obs’ye geri dönün ve Akış Anahtarı bölümüne yapıştırın. Ardından Uygula, ardından TAMAM.

Seğirme

Adım 1: Twitch TV kontrol panelinize gidin ve gerekirse giriş yapın.

Adım 2: Sayfanın üst kısmına yakın Ayarlar sekmesini ve ardından Akış Tuşunu seçin. Anahtarı Göster’i tıklatın ve sonra ortaya çıkan anahtarı kopyalayın.

ÖNERİLEN YAZILAR  TeamViewer Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır ?

Adım 3: Obs’ye geri dönün ve Twitch Akış Anahtarınızı ilgili alana girin. Hit Uygula, sonra da TAMAM.

Facebook Canlı

Adım 1: Facebook Live oluşturma sayfasına gidin ve gerekirse giriş yapın.

Adım 2: “Canlı Yayın Oluştur” düğmesini tıklayın. Henüz bir akış başlatma konusunda endişelenme. Bu sadece Facebook Live’da yayın yapma yeteneğinizi ayarlamak için kullanılan terimdir.

Adım 3: Tek seferlik bir akış yapmak istiyorsanız, Akış Anahtarını kopyalayın. Facebook Live’da düzenli olarak akış yapmak istiyorsanız, Kalıcı Bir Akış Anahtarı Kullan yazan kutuyu işaretleyin ve elde edilen anahtarı kopyalayın.

Adım 4: Obs’ye geri dönün ve Akış Anahtarı alanına yapıştırın. ‘I tıklatın Uygula, ardından TAMAM.

Oyununuzu, videonuzu ve sesinizi ayarlayın

Canlı akışın iki ana bileşeni video ve sestir. Bir oyunu, kendinizi veya her ikisini birden yayınlıyor olsanız da, devam etmek için ses ve videoya ihtiyacınız vardır. Tek tek her bir bileşen nasıl kurulur burada.

Oyun yakalama

İzleyicilerinize oyun akışı yapmayı planlıyorsanız, o oyunun çekimlerini harekete geçirmek için obs’ye ihtiyacınız vardır. Bunu yapmak için nasıl burada.

Adım 1: Henüz yapmadıysanız obs’yi açın. Alttaki Kaynaklar penceresinde “ + ” simgesini tıklayın ve listeden Oyun Yakalama’yı seçin. Senin için unutulmaz bir şey söyle.

Adım 2: Tam ekran çalışan herhangi bir uygulamayı, belirli bir pencereyi veya kısayol tuşuyla belirlediğiniz ön plandaki herhangi bir uygulamayı yakalamak olsun, kullanmak istediğiniz modu seçin. Hangisini seçeceğiniz kişisel tercihlerinize ve oyuna bağlı olacaktır. Çoğu oyun kolaylıkla yakalanabilir, ancak belirli bir pencere olarak seçerseniz bazen bir oyun yakalanmaz. Bu durumda, herhangi bir tam ekran uygulamasını yakalamak işe yarayabilir.

Adım 3: İstediğiniz akış kalitesine ve bağlantı hızına bağlı olarak kare hızlarını sınırlamak veya çözünürlükleri değiştirmek isteyip istemediğinize ve imlecinizi yakalamak isteyip istemediğinize karar verin. Sadece ilgili kutuları işaretleyin.

ÖNERİLEN YAZILAR  AnyDesk Nedir - Nasıl Kullanılır - Detaylı Anlatım

İşiniz bittiğinde Tamam’ı tıklatın. Oyununuz artık yakalanmaya hazır.

Webcam video

İster bu tatlı jumpscare tepkileri için yüzünüzü yakalıyor olun, ister vlog tarzı bir videonun ana cazibesi olun, bir web kamerası akışınızı kişiselleştirmek için uzun bir yol kat edebilir. İşte nasıl kurulacağı.

Adım 1: Web kameranızın PC’nize bağlı olduğundan emin olun

Adım 2: Kaynaklar penceresinde “ + ” simgesini tıklayın ve Video Yakalama Aygıtını seçin. Sana en uygun olanı söyle.

Aşama 3: Kameranızı seçenekler listesinden seçmek için Cihaz açılır menüsünü kullanın.

Adım 4: Video kalitenizi ve fps’nizi yapılandırmak için yapılandırma düğmelerini ve açılır menüleri kullanın.

Hazır olduğunuzda, Tamam düğmesini tıklatın.

Ses yakalama

Sadece senin sesini, senin oyun ses, ya da her ikisi de kayıt ol fark etmez. İzleyicilerinizin sizden haber alması gerekiyor. Stream ses ayarlamak için.

Adım 1: Sağ alt köşedeki Ayarlar düğmesine tıklayın.

Adım 2: Sol taraftaki menüden Ses sekmesini seçin.

Adım 3: OBS, kullanabileceğiniz birkaç ses girişine sahiptir. İhtiyacınız olan her birini ayrı ayrı yapılandırın, böylece bilgisayarınızın sesini birindeki akıştan, mikrofonunuzu da diğerinden iletin — sesinizin duyulmasını istiyorsanız.

Belirli ses kaynaklarının yalnızca gerektiğinde kullanılmasını istiyorsanız, bas-konuş ve bas-konuş seçenekleri de vardır.

Her şeyi istediğiniz gibi ayarladığınızda Uygula düğmesine ve ardından Tamam düğmesine basın.

Akışa başla

Her şeyi ayarladığınızda ve gitmeye hazır olduğunuzda, “Kaydı Başlat” düğmesine basmanızı öneririz. Bu, akışınızı canlı olarak göndermez, ancak her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için hızlı bir test yapma şansı verir. İlk kez sinirlenmenin üstesinden gelmenin de korkunç bir yolu değil-bir test çalışması asla kimseye zarar vermez.

Ancak, bunun yerine hemen dalış yaparsanız veya hepiniz test edilmiş ve gitmeye hazırsanız, Akış Başlat’a basın. Her şey yolundaysa, doğrudan hayranlarınızın gözlerine ve kulaklarına video ve ses gönderiyor olmalısınız.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

3uTools

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478